מקצועות

שיעורי מולדת אשר מועברים לילדים בכיתות הנמוכות בבית הספר, מהווים את הבסיס לשיעורי גיאוגרפיה אותם הם ילמדו בכיתות מתקדמות יותר בחטיבה ובתיכון.

בבית ספר יסודי מתחילים התלמידים ללמוד ערבית, עבור רבים מהם זה יהיה מפגש ראשון עם השפה, אף על פי שהם מוקפים בה באמצעים שונים. לא מעט תלמידים ירצו להצליח בלימודי השפה על מנת להשתלב בעתיד, בתפקיד בצבא שידרוש מהם לדעת אותה.

כל אחד מאיתנו יודע שללא יכולת של הבנת הנקרא, אנחנו נתקשה מאוד להסתדר בחיים, שלא נדבר על להבין את החומר הנלמד. אחת כמה וכמה כשמדובר בילדים, שנתקלים בחומר לימודים בפעם הראשונה וכל מה שיכול לעזור להם בשביל להבין אותו זה הבנת הנקרא.

מקצוע לשון, לצד מקצועות כמו אנגלית ומתמטיקה, נחשב למקצוע קשה ומסובך עבור הרבה מאוד ילדים בבית הספר. זה נובע מכמות הבניינים שקיימים בעברית, מבנה המשפט וכן ההבדלים בין זכר לנקבה, אשר אינם קיימים בכל שפה. ילד שמאבד את הכיתה בשלב מסוים, עלול לשלם על כך מחיר יקר בהמשך.

במסגרת לימודי השפה העברית, נהנים הילדים משיעורי כישורי שפה. מטרת השיעור היא ללמד אותם כיצד לבנות משפטים בצורה נכונה, כיצד לדבר ולכתוב עברית בצורה תקינה. שיעורי כישורי שפה נחשבים מאוד חשובים ומשמעותיים בגיל צעיר, מאחר ובלעדיהם הילד מתרגל לדבר ולכתוב בצורה לא נכונה, דבר שמאוד קשה לשנות בעתיד.

ילדים בבית ספר ובתיכון, נוהגים לקחת שיעורים פרטיים, בדרך כלל, במקצועות כמו מתמטיקה ואנגלית. הן בגלל שמדובר במקצועות קשים יותר מהשאר והן בגלל שאלו מקצועות בהן קל יותר למצוא מורים פרטיים.

שיעורי הנדסה בכיתות הנמוכות, הם הבסיס לשיעורי גיאומטריה אשר נלמדים בשלבים מאוחרים יותר בחטיבה ובתיכון. תלמידים אשר מתקשים ללמוד את החומר, יתקשו גם בהמשך וזה עלול להשפיע על היכולת שלהם לקבל ציונים טובים. לכן בשביל שלא ייווצר פער בין הילד לחומר הנלמד, עליו לקבל עזרה חיצונית.

בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות יותר ויותר ילדים נעזרים בשיעורים פרטיים און ליין, דרך המחשב. במקום לצאת מהבית וללכת אל מורה פרטית או להזמין מורה פרטית הביתה, הם מתחברים למערכת ממוחשבת שמאפשרת להם לקבל שיעורים בלחיצת כפתור, כל מה שהם צריכים זה מחשב וחיבור לאינטרנט.

ילדים רבים אשר מתמודדים עם קשיים במתמטיקה, מגיעים למצב זה, לא פעם, בגלל שכבר בשיעורי חשבון בכיתות הנמוכות הם לא הצליחו להתמודד עם החומר וכך נוצר פער מסוים ביניהם לבין שאר הכיתה בחומר הנלמד, דבר שיכול להשפיע עליהם לאורך זמן ולהקשות עליהם להצליח בהמשך לסגור את הפער. לכן, רצוי להיעזר כבר בשלב מוקדם בעזרה חיצונית כמו זו שמוצעת במערכת שיעורים פרטיים און ליין בחשבון.

אף על פי שילדים רבים חשופים למסורת ישראל ולסיפורים הכתובים בתנ"ך מגיל צעיר, הרי שיש לא מעט ילדים אשר מתקשים ללמוד מקצוע זה בצורה נכונה, ולכן הם מקבלים ציונים נמוכים. אומנם לא מדובר במקצוע קשה כמו מתמטיקה או אנגלית, אך הציון בו חשוב במידה לא מבוטלת.

תחום המדעים הוא תחום מאוד רחב שכולל מקצועות שונים, כגון מחשבים, טבע, בריאות ועוד, והוא מהווה בסיס למגוון של חוגים באקדמיה. ילדים רבים נמשכים למקצוע זה מאחר והוא יפתח עבורם דלתות רבות כשהם יסיימו את הצבא וירצו להתקבל לחוגים יוקרתיים באוניברסיטה.

עידן ההייטק בכלל והאינטרנט בפרט, הביא עמו זינוק עצום בדרישה של ילדים, החל מבתי ספר וכלה בחטיבה ובתיכון, ללמוד מדעי המחשב. לימודים בגיל מוקדם במקצוע זה, נותנים לילדים כלים להתקבל ללימודים באקדמיה במסגרת חוגים שונים שקשורים לנושא.

מקצוע חשמל, הוא אחד המקצועות הנפוצים ביותר בבתי ספר מקצועיים. מדובר במקצוע בסיסי, שכן בלי היכרות עם תחום זה, לא ניתן ללמוד ולהצליח במקצועות אחרים. החשיבות שלו גדולה בכל בית ספר בו ישנן מגמות טכניות ומקצועיות.

לא מעט צעירים, בחטיבה ובתיכון, בוחרים ללמוד פיזיקה בתור אחד מהמקצועות המוגברים לבגרות, במטרה להשתלב, לפני או אחרי הצבא, בלימודים גבוהים בתחום זה או בתחומים מקבילים שדורשים בגרות בפיזיקה.

בעשור, עשור וחצי האחרונים, יותר ויותר בתי ספר, בפרט מקצועיים, החלו ללמד ילדים שיעורי רובוטיקה, תחום שהולך ותופס תאוצה בעולם בכלל, ועל פי הערכות הוא יהיה לאחד מהקטרים המובילים של הכלכלה בעולם במהלך השנים הקרובות.

הטענה הרווחת היא, שילדים בבית הספר מתחלקים, בדרך כלל, לשתי קבוצות. ילדים שמצליחים במקצועות ריאליים וילדים שמצליחים במקצועות הומניים, כמו ספרות, היסטוריה, תנ"ך וכדומה. אך בשביל להוציא תעודה טובה, צריך מן הסתם להצליח בשתי הקבוצות של המקצועות. מה עושים אם לא מצליחים במקצוע כמו היסטוריה? אין ברירה אלא לקחת שיעורים פרטיים.

שיעורי ביולוגיה משלבים בתוכם, חומר תיאורטי ומעשי. לצד תיאוריות והסברים תיאורטיים שונים, נערכים בשיעור ניסויים שונים שמלמדים על התפתחויות אשר משפיעות על האדם, חיה ועל הטבע.

אחד המקצועות הקשים ביותר שנלמדים בבתי ספר, חטיבה או תיכון, הוא מתמטיקה. יש ילדים אשר מתמודדים עם חרדה אמיתית מפני מקצוע זה, חרדה שמונעת מהם ללמוד אותו כנדרש ומקשה עליהם לקבל בו ציון טוב.

בבתי ספר ובחטיבות רבות, החלו ללמד שיעורי כימיה במטרה להכין את התלמידים לקראת לימודי המקצוע בתיכון. במקרים מסוימים, התלמידים נתקלים לראשונה במקצוע זה בתיכון, במסגרת בגרות מוגברת.

ילדים בימינו, בין אם זה ילדים בבית ספר יסודי, חטיבה או תיכון, חשופים לשפה האנגלית יותר מאשר כל דור שהיה לפניו. חשיפה זו באה לידי ביטוי בתקשורת, סדרות טלוויזיה, קולנוע, מוזיקה, מחשבים ועוד.

בזמן שילדים רבים מתקשים בשיעורי מתמטיקה ואנגלית בבית ספר יסודי או בחטיבה, ישנם ילדים שמתקשים במקצועות אחרים אשר לכאורה נחשבים פחות קשים. דוגמא טובה לשיעור כזה, הוא שיעור גיאוגרפיה. שיעור שחלקו עיוני וחלקו מערב נתונים, תהליכים ומספרים.